Je možné používat Venušiny kuličky během těhotenství?

Svaly pánevního dna pomáhají ženám nejen prožít intenzivnější sex, ale také na schopnost zadržet nutkání na močení a porod je díky nim rychlejší a snadnější. Venušiny kuličky vám mohou být v tomto radostném období života dost nápomocné.

 

Venušiny kuličky pomáhají aktivovat a zpevňovat svaly pánevního dna. Kromě toho, jak zatnout svaly, si s nimi uvědomíte i to, jak je uvolnit. A to je při porodu klíčové. Venušiny kuličky můžete bez obav používat, jak jste zvyklá, až do konce druhého trimestru.V tom třetím se naopak soustřeďte na jejich vědomé uvolňování a kuličky na chvíli odložte – ale nezbavujte se jich, ještě je budete potřebovat.

 

Vědomé uvolnění svalů pánevního dna

 

Během těhotenství dochází k velkým anatomicko-fyziologickým změnám, tělo se připravuje na porod a svaly pánevního dna se povolují. Vede to třeba k náhlému nutkání na močení a neschopnosti udržet moč tak dobře, jako dřív (při kýchnutí, ve spánku, při námaze apod.).

 

Kromě toho, že dříve posilované svaly pánevního dna vám pomohou vytlačit hlavičku dítěte při porodu, je stejně důležité i jejich uvolnění. To si nejlépe uvědomíte, když kuličky po použití vyndáváte. Díky uvolnění z vás totiž Venušiny kuličky snadno vyklouznou.

 

Pokud si všimnete, že tělo nechce kuličky pustit nebo že jste v oblasti pánevního dna stále napnutá, zvažte předporodní cvičení za pomoci fyzioterapeuta.